Art

Mrs S Gilbride (Head of Dept)
Miss M Hibbs (Head of Year 10)


Business, ICT and Media Studies

Mr L Athersych (Head of Business, ICT and Media Associate SLT)
Mr P James (Teacher of Media)
Miss J Jones (Teacher of ICT)
Mr N Montgomery (Teacher of Business, Head of Tennyson)

English

Miss R Clay (Teacher of English)
Mrs C Gibson ( Head of English, Associate SLT)
Miss C Gillard (Teacher of English)
Mr M Hatfield (Second in English)
Mrs C Larken (Teacher of English)
Miss F McGrath (Teacher of English, Assistant Headteacher/DSO/SLT)
Miss K Sidney (Teacher of English, Head of Year 8)
Mrs J Stones (Teacher of English)


Geography

Miss R Bellamy (Head of Geography)
Mrs P Calder (Teacher of Geography, Sociology SENDCo )
Mrs B Coles (Teacher of Geography)
Mr A Prime (Teacher of Geography )

History

Miss R Clay (Teacher of History)                                                                          Mr A Ayre (Teacher of History, Associate SLT)
Mrs S Ayre (Teacher of English , PSD Coordinator)
Miss S Dewey (Head of History)


Mathematics

Mr L Dales- Johnson (Teacher of Maths)
Mrs N Hunter (Teacher of Maths)
Mr P Merrell (Teacher of Maths)
Mr P North (Teacher of Maths)
Miss K Pepper (Head of Maths, Associate SLT)


 


Modern Foreign Languages

Mrs C Ertmann (Head of MFL)
Mr P James (Teacher of MFL)
Mrs J Tunnicliffe  (Headteacher, Teacher of MFL)
Mrs E Wright (Teacher of MFL, Transistion Coordinator)


Performing Arts

Mrs R Barber (Teacher of Dance, Assistant Head of Sixth Form)
Mr J Crouch (Teacher of Music)
Mrs A Lloyd (Head of Performing Arts)
Mr M Robinson (Teacher of Drama, Head of Year 9)
Mr A Sandbrook (Teacher of Drama, Assistant Headteacher / SLT)
Mr J Smith (Teacher of Music)
Mr J Ward (Teacher of Music)
Miss R Yarsley (Teacher of Drama, Head of Sixth Form / AssociateSLT)


Physical Education

Mr A Bains (Teacher of PE, Head of Year 11)
Miss B Coles (Teacher of PE)
Mrs T Hamer (Teacher of PE)
Mrs M Price (Teacher of PE, TLR Holder)
Mrs S Taylor Teacher of PE, TLR Holder)
Mr G Walters (Head of PE)


Science

Mr R Aliwell (Teacher of Science)
Mr C Beacock (Head of Science)
Mr N Davies (Teacher of Science)
Ms H Hargreaves (Teacher of Science)
Mrs L Jerram (Teacher of Science)
Dr D Mansfield (Second in Science)
Mrs N Modaher (Teacher of Science)
Mrs J Wilson (Teacher of Science)


Social Sciences

Mrs S Allen (Head of Social Science)
Miss G Betts (Teacher of REP, Careers & WRL Coordinator)
Mrs J Ferrier (Teacher of Social Science, Head of Year 7)
Mr C Robinson (Teacher of REP, Head of Year 9, Associate SLT)


Technology

Mrs K Allen (Head of Technology)
Mr J Coster (Teacher of Technology)